Cennetten Bir Köşe: Malatra Koyu

Malatra koyu web sitesi yayına girdi. Aşağıdaki adresten ziyaret edebilir ve yorumda bulunabilirsiniz.

Google İşletme Hesabı tarafımca yönetilmektedir.

 

Sıcak yaz günlerinde plaj ve havuzların kalabalığından sıkılıp Trakya’nın kuzey ormanlarıyla Karadeniz’in kesiştiği ve cenneten bir köşe olarak nitelendirilebilecek sakin koylar arayışı içerisindeyseniz doğru adrestesiniz. Henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş ender koylardan birisi olan malatra koyu internet ve sosyal medyanın gücüyle yavaş yavaş adından söz ettirmeye başlıyor. Özellikle İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyenler için muhteşem bir koy diyebilirim. Her ne kadar ulaşımı biraz zahmetli olsada deniz suyunun temizliği, derinliğin ve dalganın çok fazla olmadığı, ormanla iç içe olan küçük koylardan birisidir malatra koyu.

İnternet aramalarında malatra koyu, malatra plajı ve küçük malatra koyu gibi benzer isimler ile anılmaktadır.

 

Malatra Koyu Nerede ?

Malatra Koyu, İstanbul-Çatalca sınırları içerisinde, Karadeniz’in batısında yer almaktadır. Konum olarak Kıyıköy, Çamlıköy (Kastro) Tabiat Parkı ve Çilingoz Tabiat Parkı arasında bulunmaktadır.

Koy, Google Haritalarda yer almaktadır. Fakat Yandex ve Apple Haritalarda yer almıyor. Buraya gideceğiniz zaman Google Haritalar telefonunuzda yüklü olsun.

malatra koyu

Malatra Koyuna Nasıl Gidilir ?

Malatra koyuna 2 şekilde gidebilirsiniz. İlki özel aracınızla, diğeri Kıyıköy’den tekne, bot gibi ulaşım araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Biz genellikle arabayla gidiyoruz. Saray-Kıyıköy yolu üzerinde bulunan Çamlıköy (Kastro) Tabiat Parkı yoluna girerek devam ediyorsunuz ve plaja birkaç km kala sağ tarafta bulunan Elmalıderi Barajı yoluna sapıyor ve sonrasında yaklaşık 15-20 dk boyunca toprak yoldan devam ediyorsunuz. Yolunuz üzerinde Korsan Koyu adında alternatif bir koy daha bulunmaktadır. Malatra koyu devamında ise Çilingoz Tabiat Parkına ulaşabilirsiniz.

Yol üzerinde Malatra koyuna ulaştığınıza dair bir tabela bulunmuyor. Bu bölgede aşağıdaki haritadan faydalanarak işaretli noktaya yaklaştığınız en yakın noktada ISKI’ye ait küçük bir mavi betonorme yapı ve sol tarafınızda aşağı doğru inişi bulunan yol göreceksiniz. Bu yoldan normalde araçlar pek inemiyor ancak 4×4 arazi araçlarıyla yaklaşık 500m daha gidebilirsiniz. Yağmurlardan dolayı oluşan yarıklar yolda daha fazla ilerlemenize engel olur. Normal bir aracınız varsa yolun girişinde bırakarak yaklaşık 20 dk sürecek yaya yoluyla aşağı doğru inerek malatra koyuna ulaşabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma yapamak gerekirse; Elmalı Barajı mevkini geçtikten sonra ormanlık alana girdikçe telefon çekimi bazı yerlerde kayboluyor fakat gps çalışmaya devam ediyor. Yani haritalar uygulamasını yine kullamaya devam edebilir ve koya ulaşabilirsiniz. Cep telefonumu kullanımı ve internet erişimi koy içerisinde 3G üzerinden sağlanmaktadır. Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom sinyalleri Çamlıköy (Kastro) Tabiat Parkı baz istasyonları sayesinde bağlantı kurmakdır. Sadece mesafenin biraz uzak olmasından dolayı zaman zaman sinyal zayıflıkları yaşabilirsiniz.

İniş biraz kolay olsada işin en zor kısmı dönüş yolunda yaşanıyor. Günün yorgunluğu ve yokuş yukarı yürümenin verdiği zorluk, terleme ve sineklerin baskısı işinizi zorlaştırıyor. Yola çıkmadan sinek kovucu sürmek iyi gelebilir. Her ne kadar yürüme yolu zor olsada gittiğiniz yerin güzelliği, sakinliği, doğayla iç içe olmanız herşeyi unutturuyor.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir; Türkiye’de Gerçek 1 Gbps Internet Deneyimi 

Malatra Koyu Fotoğrafları

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

malatra koyu

Malatra Koyu Yorumları

Diğer kullanıcılar tarafından Google Haritalar aracılığıyla yüklenen güncel fotoğrafları bu adresten görüntüleyebilir, yorumları ise buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki sosyal medya butonlarından birisinde paylaşmanızı ve yorum bırakmanızı rica ederim..

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
2
Share