Güvenlik

VPN Nedir? Siber Güvenlik İçin VPN Kullanılmalı Mıdır?

VPN Nedir? Siber Güvenlik İçin VPN Kullanılmalı Mıdır?

Elektronik ortamdaki veri ve bilgilerinizin istenmeyen üçüncü partiler tarafından ele geçirilmesini engellemek için kişisel olarak siber güvenlik önlemleri almanız gerekmektedir. Peki, VPN bir siber güvenlik aracı mıdır? Ücretsiz VPN programları güvenilir programlar mıdır?

VPN Nedir?

VPN nedir? VPN nedir? Ne İşe Yarar? VPN (Sanal Özel Ağ) internete kendi cihazınız üzerinden değil sanal olarak başka bir cihaz üzerinden bağlanmanızı sağlayan ve veri paketlerinizi şifreleyen bir teknolojidir. VPN programları bunu tünelleme protokolleri ile başarırlar. Tünelleme protokolü; veri paketlerinin tünelleme protokolü ile oluşturulan ağdan geçerken başka bir veri paketinin içine gizlenmesi ve yeni bir IP adresi kazanması ile oluşan kapsülleme süreci; veri paketlerinin şifreleme anahtarıyla şifrelenmesi VPN’i bir siber güvenlik aracı haline getiren özellikleridir.

VPN programları bilgisayarınızın veya tabletinizin internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından atanan internet protokol (IP) adresini gizlerler ve internete farklı bir konumda yer alan VPN sunucusunun IP adresi ile internete bağlanmanızı sağlarlar.

IP adresiniz üzerinden küresel internet ile fiziki konumunuzu paylaşmaktan kaçınmak için VPN kullanabilirsiniz. VPN ile IP adresiniz değiştiği için bulunduğunuz coğrafyada erişime engellenen web site ve uygulamalara IP adresinizi değiştirerek ulaşabilirsiniz. IP adresi değiştirme özelliği VPN’in birçok özelliğinden sadece bir tanesidir.

VPN Bir Siber Güvenlik Aracı Mıdır?

VPN’in bir siber güvenlik aracı olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayarınızın veya benzeri bir cihazınızın internet bağlantısını VPN ile bağlandığınız ağdan gizleyebilir ve internet bağlantınızı şifreleyebilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ve 256-bit anahtar ile şifrelenen veri paketlerinizin (brute force) kaba kuvvet saldırısı ile kriptosunun çözülmesi imkansız olduğunu belirtiyor.

Okulda, otelde, havaalanında, kafede veya bir alışveriş merkezinde bağlandığınız WPA2 şifresine sahip veya şifresiz ortak Wi-Fi ağı sizce ne kadar güvenli? Yurtdışına seyahat ediyorsunuz ve havaalanında otomatik olarak telefonunuz şifresiz olan Wi-Fi ağına bağlandı. Sizi bekleyen tehlikelerin farkında mısınız?

Ortak Wi-Fi ağları üzerinden ortadaki adam (MitM) saldırılarına uğrayabilirsiniz. Ortadaki adam saldırısında siber saldırgan ağ üzerinden gerçekleştirdiğiniz iletişimi fark edebilir, izleyebilir, bu iletişimde değişiklikler yapabilir. Örneğin, akıllı telefonunuz üzerinden gönderdiğiniz e-postanın içeriği veya size gelen e-postanın içeriği değiştirilebilir. Daha da kötüsü, kredi kartı gibi bilgileriniz bu şifresiz olan ağ iletişimi üzerinden çalınabilir.

Ortak Wi-Fi ağlarında VPN kullanarak kendinizi ortadaki adam (MitM) saldırılarından koruyabilirsiniz. Peki, web siteler ile olan iletişiminiz üzerinden uğrayabileceğiniz ortadaki adam (MitM) saldırılarından nasıl korunabilirsiniz? Tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak! Tarayıcınız ile olan çevrimiçi iletişiminizi şifreleyerek web siteler ile olan iletişiminize sızmaya çalışan siber saldırganlara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Tarayıcınızda VPN kullanmanın yanında HTTPS Everywhere eklentisi de kullanabilirsiniz.

Ücretsiz VPN Programları Güvenli mi?

Ücretsiz VPN programları güvenli midir? Sadece IP adresinizi değiştirerek erişime engelli olan Wikipedia gibi bir web siteye mi ulaşmaya çalışıyorsunuz? Ücretsiz VPN programları ile bunu başarabilirsiniz fakat çevrimiçi aktiviteleriniz ücretsiz olarak kullandığınız programın sunucularında saklanıyor olabilir! VPN’i gizlilik ve güvenlik için kullanmak istiyorsanız ücretsiz VPN programlarından kaçınmalısınız.

Kişisel veri ve bilgilerinizin güvenliğini sağlamak istiyorsanız sadece ücretsiz olan VPN programlarından değil ücretsiz olan programlardan ve yazılımlardan kaçınmalısınız. Ücretsiz olan yazılım ve programların gelir kaynağı sizin verileriniz ve bilgileriniz olabilir.

Siber güvenlik aracı olarak VPN kullanmak isterken ücretsiz VPN programı kullanarak kişisel veri ve bilgilerinizi gönüllü bir şekilde üçüncü partilerle paylaşıyor olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir