5 Adımda İleri Seviye Hesap Güvenliği

İnternetin ve internete bağlanan tüm cihazların hızla geliştiği zamanda yaşıyoruz. Dünya nüfusundan yarısı artık internet erişimine sahip. Bireysel ve kurumsal olmak üzere sosyal medya, e-posta ve bankacılık işlemleri için birçok hesap açılmak ve burala kişisel bilgiler ile içerikle yükleniyor. Bizlere hesapları sağlayan bu kurumlar sürekli olarak ileri seviye hesap güvenliği konusuna önem verse de bazı zamanlarda bunlar zayıf kalarak başkaların eline geçmesine neden olabiliyor.

İleri Seviye Hesap Güvenliği İçin 5 Altın Kural

1- Güçlü Şifre

İleri seviye hesap güvenliği konusunun ilk adımı güçlü bir parola belirlemektir. En az 8 karakterden oluşan ve içerisinde büyük-küçük harf, rakam ve özel karakterlerin yer aldığı güçlü bir şifre seçmelisiniz. Bu yöntem hem şifre kırıcı programların işini zorlaştırır, hem de siz şifrenizi girerken çevrenizdeki meraklı gözlerin kafasını karıştırmaya yarar.

E-posta, sosyal medya hesapları ve ödeme yöntemleri gibi kişisel bilgi ve içeriklerinizin yer aldığı hesaplar için belirleyeceğiniz sabit bir şifre kullanın. Birden fazla şifre belirlemek zamanla unutmanıza veya kafa karışıklığına yol açabilir. Çok fazla kişisel bilgilerinizin yer almadığı forum, sözlük veya denemek için üyelik oluşturduğunuz yerler için ise akılda kalıcı orta seviye bir şifre tercih edebilirsiniz. Zor bir şifre girmek çoğu zaman size zaman kaybına yol açabilir.

Belirleyeceğiniz şifrenin gücünü denetlemek için bu adreste yer alan şifre kontrol aracını kullanabilirsiniz.

2- Şifre Yöneticisi

Uzun yıllar boyunca yüzlerce siteye hesap açıyoruz. Fakat birçok farklı yöntemler ile kayıt yapıyor. Bazısı başlangıçta e-posta istersen, bazısı kullanıcı adı istiyor. Bazı siteler ise bunlardan farklı olarak üye numarası yada TC kimlik numarası ile üyelik kabul ediyor. Bu kadar hesabı güvenli bir şekilde depolamak için şifre yöneticileri oldukça önemli rol oynuyor. Hesapları e-posta, sosyal ağ, forum gibi başlıklar altında gruplayabilen şifre yöneticileri aynı sitede birden fazla hesap bilgilerini depolayabiliyorlar. Birçoğu Android ve iOS desteği ile şifrelerinizi mobil uygulamalarınızdan da erişim imkanı sağlıyor.

Tavsiye olarak şifre yöneticileri arasında ücretsiz olanları kullanmayın. Bu tarz hizmet veren sitelerin yıllık 12 ila 40 dolar arasında değişen ücretleri bulunmaktadır. Fakat internet üzerinde çok fazla hesap açan kişiler için önem arz eden ihtiyaçlardan birisi sayılabilir.

PC Mag tarafından hazırlanan 2018 yılının en iyi şifre yönetici yazılımlarına bu adresten ulaşarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Ben 2013 yılından bu yana LastPass Premium uygulamasını tüm tarayıcılarımda kullanmaktayım. Sizlerde İleri seviye hesap güvenliği için kendinize uygun olan bir yazılımı tercih edebilirsiniz.

LastPass’i tercih ederseniz https://lastpass.com/f?1854816 adresinden üyelik oluşturarak

ileri seviye hesap güvenliği

3- Hesap Kurtarma Seçenekleri

Eskiden hesap kurtarma seçenekleri olarak gizli soru ve cevaplar karşımıza gelirdi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık bunlarda tarih olmaya çok az kaldı. Özellikle bir e-posta yada sosyal medya hesabı açarken hesap kurtarma seçeneklerini kesinlikle boş geçmeyin. Bu seçenekler alternatif bir e-postanız yada cep telefonu numaranız olsun. İleriki zamanlarda şifrenizi unuttuğunuzda yada hesabınız başkaları tarafından ele geçirildiğinde bu yöntemler ile geri alabilirsiniz.

Önemli uyarı: Telefon numarası değişikliğinde bu hesaplarınızı güncellemeyi unutmayın. Çevremde çoğu kişide bu yöntemi kullanmaya çalışırken ben artık bu numarayı yada e-postayı kullanmıyorum cevabını alıyorum.

Hesap kurtarma seçeneklerinden birisini kullandığınızda unuttuğunuz şifrenizi kolaylıkla geri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Faydalı Linkler

4- İki Aşamalı Doğrulama

Microsoft, Google, Facebook ve Apple gibi dev şirketler son yıllarda bilgi güvenliğine bir yenisini daha ekledi.  Bu yöntemde giriş bilgileriniz başka birinin eline geçse dahi telefonunuza gelecek doğrulama kodu girilmeden hesap erişimine izin vermiyor.  İki aşamalı doğrulamayı aynı zamanda e-posta ile de yapabilirsiniz. Hesabınıza daha önce hiç giriş yapılmayan bir tarayıcı yada konumdan erişim sağlandığında anlık olarak bilgilendirme postası gönderiyor. Eğer bu giriş tarafınızdan yapılmadıysa ilgili bağlantıyı kullanarak hesabınızı güvene alabilirsiniz.

5- Cihaz Güvenliği

İleri seviye hesap güvenliği konusunda son olarak kullandığınız bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarınızın güvenliği geliyor. Bu cihazlara yüklenen uygulamalar yada tarayıcılardan girilen bazı web siteleri bilgilerinizi çalmak amacıyla kurgulanmış olabilirler. Bunlardan korunmak için kullanmakta olduğunuz cihazların işletim sistemlerini güncel tutmanızı, anti virüs programlarından birini kullanmanızı ve sadece cihazınızın uygulama mağzasından güvenli uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederim.

Bazı durumlarda ise gelişen teknoloji kötüye kullanılabiliyor. Özellikle bankaların web sitelerini birebir kopyalayan kimlik hırsızları buradan farklı yöntemler ile hesaplara erişim sağlayabiliyor. Sahte mobil uygulamalar ile de hesap bilgilerinizi kendilerine kopyalayabiliyorlar. Bilgi güvenliğinizi her zaman ön planda tutmanız çok önemli.

Güvenli günler geçirmeniz dilekleriyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
1
Share