Güvenlik

5 Adımda İleri Seviye Hesap Güvenliği

5 Adımda İleri Seviye Hesap Güvenliği

Günümüzde, İnternetin ve internete bağlanan tüm cihazların hızla gelişmiş olmasıyla, ileri seviye hesap güvenliği önem kazanmıştır. Bireysel ve kurumsal olarak sosyal medya, e-posta ve bankacılık işlemleri için birçok hesap açılmakta ve bu hesaplara kişisel bilgiler ve içerikler yüklenmektedir. Bu kurumlar bizlere hesaplar sağlarken, sürekli olarak hesap güvenliğine önem vermektedirler; ancak bazı durumlarda bu güvenlik zayıf kalarak başkalarının eline geçmesine neden olabilmektedir.

İleri Seviye Hesap Güvenliği İçin 5 Altın Kural

1- Güçlü Şifre

İleri seviye hesap güvenliği konusunda ilk adım, güçlü bir parola belirlemektir. En az 8 karakterden oluşan güçlü bir şifre seçmenizi öneririm. Şifreniz içerisinde büyük-küçük harf, rakam ve özel karakterlerin yer almasına dikkat edin. Bu yöntem, şifre kırıcı programların işini zorlaştırır ve siz şifrenizi girerken çevrenizdeki meraklı gözlerin kafasını karıştırmaya yarar.

Kişisel bilgi ve içeriklerinizin yer aldığı hesaplar için belirleyeceğiniz sabit bir şifre kullanın. Birden fazla şifre belirlemek zamanla unutmanıza veya kafa karışıklığına yol açabilir. Çok fazla kişisel bilgilerinizin yer almadığı forum, sözlük veya denemek için üyelik oluşturduğunuz yerler için ise akılda kalıcı orta seviye bir şifre tercih edebilirsiniz. Zor bir şifre girmek çoğu zaman size zaman kaybına yol açabilir.

Şifrenizin gücünü denetlemek için bu adreste yer alan şifre kontrol aracını kullanabilirsiniz.

2- Şifre Yöneticisi

Uzun yıllar boyunca yüzlerce siteye hesap açıyoruz. Fakat birçok farklı yöntemler ile kayıt yapıyoruz. Bazısı başlangıçta e-posta istiyor, bazısı kullanıcı adı istiyor. Bazı siteler ise bunlardan farklı olarak üye numarası yada TC kimlik numarası ile üyelik kabul ediyor. Bu kadar hesabı güvenli bir şekilde depolamak için şifre yöneticileri oldukça önemli rol oynuyor. Hesapları e-posta, sosyal ağ, forum gibi başlıklar altında gruplayabilen şifre yöneticileri aynı sitede birden fazla hesap bilgilerini depolayabiliyorlar. Birçoğu Android ve iOS desteği ile şifrelerinizi mobil uygulamalarınızdan da erişim imkanı sağlıyor.

Tavsiye olarak şifre yöneticileri arasında ücretsiz olanları kullanmamanızı öneririm. Bu tarz hizmet veren sitelerin yıllık 12 ila 40 dolar arasında değişen ücretleri bulunmaktadır. Fakat internet üzerinde çok fazla hesap açan kişiler için önem arz eden ihtiyaçlardan birisi sayılabilir.

ileri seviye hesap güvenliği

3- Hesap Kurtarma Seçenekleri

Eskiden hesap kurtarma seçenekleri olarak gizli soru ve cevaplar karşımıza gelirdi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık bunlar tarih olmaya çok az kaldı. Özellikle bir e-posta ya da sosyal medya hesabı açarken hesap kurtarma seçeneklerini kesinlikle boş geçmeyin. Bu seçenekler alternatif bir e-postanız ya da cep telefonu numaranız olsun. Şifrenizi unuttuğunuzda veya hesabınız başkaları tarafından ele geçirildiğinde bu yöntemler ile geri alabilirsiniz.

Önemli uyarı: Telefon numarası değişikliğinde bu hesaplarınızı güncellemeyi unutmayın. Çevremde çoğu kişide bu yöntemi kullanmaya çalışırken ben artık bu numarayı ya da e-postayı kullanmıyorum cevabını alıyorum.

Hesap kurtarma seçeneklerinden birisini kullandığınızda unuttuğunuz şifrenizi kolaylıkla geri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Faydalı Linkler

4- İki Aşamalı Doğrulama

Microsoft, Google, Facebook ve Apple gibi dev şirketler son yıllarda bilgi güvenliğine bir yenisini daha ekledi. Bu yöntemde giriş bilgileriniz başka birinin eline geçse dahi telefonunuza gelecek doğrulama kodu girilmeden hesap erişimine izin vermiyor. İki aşamalı doğrulamayı aynı zamanda e-posta ile de yapabilirsiniz. Hesabınıza daha önce hiç giriş yapılmayan bir tarayıcı ya da konumdan erişim sağlandığında anlık olarak bilgilendirme postası gönderiyor. Eğer bu giriş tarafınızdan yapılmadıysa ilgili bağlantıyı kullanarak hesabınızı güvene alabilirsiniz.

5- Cihaz Güvenliği

İleri seviye hesap güvenliği konusunda son olarak kullandığınız bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarınızın güvenliği geliyor. Bu cihazlara yüklenen uygulamalar ya da tarayıcılardan girilen bazı web siteleri bilgilerinizi çalmak amacıyla kurgulanmış olabilirler. Bunlardan korunmak için kullanmakta olduğunuz cihazların işletim sistemlerini güncel tutmanızı, anti virüs programlarından birini kullanmanızı ve sadece cihazınızın uygulama mağazasından güvenli uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederim.

Bazı durumlarda ise gelişen teknoloji kötüye kullanılabiliyor. Özellikle bankaların web sitelerini birebir kopyalayan kimlik hırsızları buradan farklı yöntemler ile hesaplara erişim sağlayabiliyor. Sahte mobil uygulamalar ile de hesap bilgilerinizi kendilerine kopyalayabiliyorlar. Bilgi güvenliğinizi her zaman ön planda tutmanız çok önemlidir.

Özet

Özetlemek gerekirse, ileri seviye hesap güvenliği için güçlü bir şifre seçmek, şifre yöneticisi kullanmak, hesap kurtarma seçenekleri belirlemek, iki aşamalı doğrulama kullanmak ve cihaz güvenliğine dikkat etmek gerekiyor. Bu adımları takip etmek, kişisel bilgilerinizi ve hesaplarınızın güvenliğini sağlayabilir. Bilgi güvenliğinin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde, bu adımları atlamamak oldukça önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir