Genel

Opera Tarayıcı Kullanmak İçin 10 Neden

Opera Tarayıcı Kullanmak İçin 10 Neden

İnternet explorer ile yetişen bir nesil olunca alışkanlıklardan vaz geçmek biraz zor oluyor 🙂 Uzun zamandır piyasayı domine eden Chrome milyonlarca kişi tarafında kullanılsa da benim tercihim Opera tarayıcı yönünde oldu.

İlk başta kaynakları fazla tüketmemesi ve karşılaştırma testlerinde başarılı olması ilk tercihlerim arasındaydı fakat yıllar içerisinde aşağıdaki sıraladığım özellikleri kendi içerisine katınca eklenti kullanımım en aza indi ve hem bilgisayarda hem de mobilde varsayıla tarayım oldu.

Opera gün içerisinde ihtiyacınız olan birçok aracı içerisinde yerleşik olarak barındırıyor. Bunlardan başlıcaları; vpn, reklam engelleyici, pil tasarrufu, anlık mesajlaşma, birim dönüşütücü ve anlık ekran görüntüsü alma. Tamamı için ayrı eklentiler kurmak yerine hepsini tek bir çatı altında toplayabilirsiniz. Ayrıca bu özellikler tarayıcıya ek bir yük getirmiyor. Opera yıllar önce bildiğimiz gibi yine hafif ve hızlı bir tarayıcı 🙂

opera tarayıcı

VPN

En sevdiğim özelliklerin başında yerleşik vpn geliyor. İçerisinde hazır gelen bu özellik ile Türkiye’deki engelli sitelere kolayca girebiliyorsunuz.

Bu özelliği kullanmak için tarayıcınızın adres kısmına settings/vpn yazıp hızlı giriş sağlayabilirsiniz.
İkinci yöntem ise Ayarlar > Gelişmiş > Özellikler bölümüne gitmek.

VPN’i kullandığınız zamanlarda her hangi bir ekstra ücret ödemezsiniz yada reklam görüntülenmez. Ücretsiz olarak sunulan VPN servislerine göre daha güvenilir bir servistir.

opera vpn

Reklam Engelleyici

Bir diğer yerleşik özellik ise reklam engelleyicisi. VPN’de olduğu gibi yine tarayıcı üzerinde ekstra bir eklenti kurmanıza gerek kalmaz. Bu özellik yakın zamanda Chrome’a da geldi fakat bildiğim kadarıyla Google Adsense reklamları Chrome’da engellemenin dışında tutuluyor.

Buradaki kazancınız gereksiz reklamlar sayfada engellendiğinden açılış ve sayfanın yüklemesi daha hızlı oluyor.

opera reklam engelleyici

WhatsApp ve Messenger

Whatsapp şüphesiz günümüzün vazgeçilmez iletişim aracı haline geldi. Özellikle iş dünyasında da etkin kullanılmaya başlayan bu uygulamayı tarayıcızında bulunan kenar çuğundaki kısayoldan tek tıkla kullanabilirsiniz. Bu kısayol whatsapp web tabanını kullanıyor.

Ek olarak Facebook Messenger, Telegram ve VKontakte da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

opera whatsapp

Chrome Eklentileri

Bildiğiniz üzere opera tarayıcı aslında Chromium tabanını kullanmaktadır. Bu adreste yer alan eklenti sayesinde Chrome web mağazasında yer alan tüm eklentileri opera tarayıcısında kullanabilirsiniz.

chrome eklenti

Pil Gücü Tasarrufu

Beğendiğim bir diğer özelliği ise pil gücü tasarrufu modu. Bilgisayarınız pil gücünü kullanmaya başladığında otomatik olarak aktif hale gelebiliyor. Dilerseniz pil gücü %80, %50 veya %20 oranına geldiğinde devreye alabilirsiniz.

Hazırlarmış oldukları hızlandırılmış test ile aradaki farkı görebilirsiniz.

pil tasarrufu

Birimi Dönüştürücü

Opera tarayıcı üzerinde bulunan yerleşik para birimi, ölçüm ve saat dilimi dönüştürücüleri, basit bir vurguyla bilinmeyen rakamları ve zamanları dönüştürür. Örneğin yabancı bir alışveriş sitesinde dolar cinsinden fiyatın üzerine çift tıkladığınızda pop-up pencerede güncel ₺ fiyatını size gösterir.

birim dönüştürücü

Anlık Görüntü

Bulunduğunuz web sayfasının ister tamamını ister seçeceğiniz bir alanın ekran görüntüsünü alabilir ve bunun üzerinde basit düzenleme işlemleri yapabilirsiniz. Bunların içerisinde ekran görüntüsünü pdf olarak kayıt etme, yazı ekleme, çizgi çizme, web kamerasından görüntünüzü ekleme gibi özellikleri mevcut.

ekran alıntısı

Opera GX

E-sporun yaygınlaşmasıyla beraber oyunculara özel ürünleri sıklıkla görmeye başladık. Opera çıkarmış olduğu GX sürümü ile ilk defa oyunculara özel bir tarayıcı hazırlamış oldu. Bazı özellikleri şu şekilde;

  • Network hızı limiti
  • Ram ve CPU limiti
  • Twitch entegrasyonu
  • Özel renk seçimi

Daha fazla bilgi ve indirmek için Opera GX adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Türkiye’de Gerçek 1 Gbps İnternet Deneyimi

Opera Mini

Andorid cihazlar için hazırlanan opera mini ile webde gezinirken sayfalarda özel sıkıştırma metoduyla %90’a varan veri kazancı elde edebilirsiniz. Düşük internet hızı olduğu zamanlarda yada internet kotanızın az olduğu zamanlarda işinize oldukça yarayabilir.

opera mini

Hızlı Arama

Bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan klavyenizde alt + boşluk tuşuna bastığınız bir arama çubuğu açılır ve burada yapacağınız aramalar yine aynı sayfada pop-up pencere içerisinde görünecek. Anlık olarak kısa birşey bakmak ve fikir almak adına çalışmalarınızda size hız kazandırabilir.

hızlı arama

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir