Nasıl Yapılır

Xiaomi Mi Stick 5GHz Wifi Hatası Çözümü

Xiaomi Mi Stick 5GHz Wifi Hatası Çözümü

Yeni sahip olduğum Xiaomi Mi Stick üzerine yaşadığım bazı teknik sorunları burada paylaşacağım. İlk olarak yaşadığım sorunlardan birisi mi stick 5GHz wifi hatası üzerine oldu.

Çözümü ise çok basitmiş. Modem üzerinde yapılacak çok basit bir değişiklik ile sizlerde 2.4GHz yerine 5GHz ile bağlanabilirsiniz.

Ev ağımda 5GHz olmasına rağmen mi stick bu bağlantıyı görmüyor. Ekran görüntüsündeki arka plan mi stick cihaza ait.

mi stick 5ghz wifi

Mi Stick 5GHz Wifi Çözümü

Kullanmakta olduğum modem Türk Telekoma ait ZTE H298A HGW ürünüdür. Buradan modemin yönetici paneline giriş yaptıktan sonra menülerde sırasıyla bu yolu takip edin. Yerel Ağ > WLAN > WLAN Temel.

WLAN Global Konfigürasyonu > 5GHz ayarları içerisinde yer alan kanal bilgisi varsayılan olarak otomatik gelmektedir. Burayı açılır menüden 36 olarak seçerek uyguladan kayıt edin.

Bunun haricinde başka bir ayar yapmanıza gerek yok.

Sizin kullandığınız modem ve arayüzüne göre bu adımlar farklılıklar gösterebilir fakat aşağı yukarı aynı yerlerde olabilir. Bunu internette aratarak ulaşabilirsiniz.

mi stick 5ghz wifi

Mi stick cihazınıza geri dönün ve ağ taraması yaptığınızda aşağıdaki gibi 5GHz bağlantısını görecektir.

mi stick 5ghz wifi

2.4GHz ve 5GHz Arasında Ne Fark Var?

Bu ayarı yaparak mi stick 5GHz wifi sorununu çözdük. Peki 2.4GHz ile 5GHz arasında ne fark var?

Bunu birkça cümle ile Türknet tarafından detaylıca açıklanmış yazıdan kısa bir alıntı yaparak cevaplayalım.

2.4 GHz 600 Mbps’ye kadar destekleyebilirken 5 GHz ise 1300 Mbps’ye kadar destekler. Bu iki kavram arasından başka farklar da bulunur. 2.4 GHz, 5 Ghz aralığına göre daha kalabalık bir hattır. Kablosuz modem kullanıcılarının çoğu bu hattı kullanırlar.

5 GHz hattı ise 2.4 GHz hattına göre daha az yoğundur. Sistemdeki yoğunluk daha az olduğunda veri akışı daha hızlı gerçekleşebilir. Ayrıca 2.4 GHz ağına göre daha yüksek hızlara da sahip olabilirsiniz. Download ve Upload hızınız da daha fazla olur. Fakat dalga boyutu daha kısa olduğundan uzun mesafede ya da duvarların fazla olduğu bir yerde efektif kullanıma uygun değildir.

İlginizi Çekebilir; WhatsApp Kayıpsız Fotoğraf Gönderme Nasıl Yapılır?

Son olarak eğer taahhütsüz ve en yüksek hızda kotasız internet deneyimi yaşamak isterseniz TürkNet’i tavsiye ederim. Uzun yıllardır sorunsuz kullanıyorum. İsteyen kişiler KRE98VL47NVN davet koduyla üye olursa 1 aylık internet faturasını 6 ay boyunca indirim alabilir.

1 Comment

  • Kral adamsin en sonunda hallettim eline emegine saglik

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir