Örnek SQL Veritabanları – Northwind Türkçe

SQL Server Express ve Managment Studio, bir sistem analisti için iş hayatında kullandığı vazgeçilmez programlar arasındadır.  “Select * From” ise vira bismillahın kodlanmış hali diyebiliriz 🙂 Veri tabanı sorgulama eğitimlerinde genellikle dünya genelinde sıkça kullanılan ve genel paylaşıma açık örnek veri tabanları kullanılır. Benimde genellikle kullandığım ve örnek raporlar oluşturarak kendimi geliştirdiğim AdventureWorks ve Northwind örnek veritabanlarını burada paylaşmak istiyorum.

Northwind veri tabanı SQL sorgulamaya yeni başlayanlar için küçük ama oldukça kullanışlı bir veri tabanıdır. Tablo isimleri, sütunlar ve views’lar Türkçe’ye uyarlanmıştır. Sadece tablolarda yer alan bilgiler İngilizce’dir.

Northwind

AdventureWorks ise her yıl güncellenen geniş kapsamlı bir veri tabanıdır. İçerisinde tablolarda binlerce satır bilgi barındıran bu veri tabanı kendini geliştirmek isteyen sistem analistlerine oldukça geniş çalışma ve sorgu hazırlama imkanı sunuyor.

Microsoft, SQL Server Express sürümünü 10 GB boyutunu aşmayan küçük uygulamalar için ücretsiz olarak sunmaktadır. Aynı zamanda sorgularınızı hazırlayabileceğiniz SQL Server Managment Studio programıda Microsoft tarafından herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır. İndirme ve yükleme adreslerini aşağıdaki bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; En İyi İş Zekası Çözümleri

Northwind

______________________________________

______________________________________

SQL Örnek Veritabanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share