1 gbps intetnet

-- Genel

Türkiye’de Gerçek 1 Gbps internet Deneyimini Yaşamak

Reklamlara baktığımız da ülkemiz dünya standartlarında fiber internet alt yapısına sahipmiş gibi lanse ediliyor. Fakat gerçek şu ki  şehirlerin büyük çoğunluğu hala ADSL alt yapıyı kullanıyor. Birçok yeni abone Türk Telekomun bazı bölgelerde yeterli porta sahip olmamasından dolayı mağdur durumda. Fiber internet ise belirli şehirlerde yer almaktadır. Bunlarında büyük çoğunluğu Super Online ve Vodafone gibi özel şirketlerin kendi yatırımlarıyla gerçekleşmektedir. Yine reklamlarda sıkça 100 mbps gibi hızlardan bahsedilse de bu hızı alabilmek için uçuk fiyatlar ödemek gerekiyor. Ayrıca ADSL den alışkın olduğumuz AKK uygulaması fiber internette de malesef karşımıza çıkıyor. Genellikle fiber internet servis sağlayıcıları paketleri 24 mbps ile başlatıyor. 100 mbps hıza sahip olsak bile upload ve download hızlarında kısıtlamalara gidiliyor.

Geçtiğimiz yıl Super Online ışık hızında fiber kampanyasıyla büyük ses getirerek aylık 999 TL fiyatıyla ilk defa 1000 mbps (1 Gbps) internet hızını sunmayı taahhüt etti fakat şartları incelediğimizde yükleme hızının 20 mbps olduğunu görüyoruz. Yani 1 Gbps hızını yine deneyimlemiyoruz.

1 gbps internet

Youtube’da izlediğim bir video ile Türkiye’de gerçekten 1 Gbps internet hızını sunan bir internet kafe olduğunu keşfettim. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Adeks Kafe sınırlar olmadan gerçek fiber simetrik 1 Gbps internet hızıyla oyunculara ve büyük boyutlu dosya yüklemek isteyenlere imkan sağlıyor. Grid Telekom ve ASUS Network ile yaptıkları çalışma sayesinde kafeye çekilen özel fiber altyapı ve üst düzey network bileşenlerini kullanarak teoride 1 Gbps olan interneti kafelerinde bulunan bilgisayarlardan 947Mb/s download, 973Mb/s upload hızıyla gördüler.

Eğer sizde bu yüksek hızda internetin keyfini yaşamak istiyorsanız kafeyi ziyaret etmenizi tavsiye edebilirim. Bunun dışında bir bilgisayar oyunu tutkunuysanız özel oyun odaları ve yüksek güce sahip bilgisayarlar ile oyun keyfi de yaşabilirsiniz.

Keyifli seyirler..

Yorumla

Yorum