Google Spam Bildirimi Nasıl Yapılır?

İnternet aramalarında elimiz ayağımız olan Google her geçen gün yeni algoritmalarıyla arama kalitesini arttırmak için elinden geleni yapmaktadır. Bir kelime yada cümlede arama yapıldığında en alakalı ve en kaliteli olduğunu düşündüğü siteleri karşımıza getiriyor. Tematik içerikli sitelerin yazı kaliteleri her ne kadar artsada ne yazık ki büyük haber siteleri adil olmayan bir şekilde kendilerine trafik sağlamak için hergün alaksız yüzlerce içerik ekleyerek aramalara olumsuz etki sağlıyor. Malesef şimdiye kadar ülkemizde haber sitelerinin yaptıkları bu duruma Google tarafında uygulanmış bir yaptırım yok. Fakat Google tarafında yine de spam bildirimi hizmeti mevcut. Peki Google spam bildirimi nasıl yapılır ?

Geçtiğimiz gün uefa avrupa ligi maçlarının hangi kanalda yayınlanacağına dair bir arama yaptığımda tanınmış bir haber kanalının web sitesinde 4 saat önce girilmiş bir habere açtım ve bu haber detaylar için kendi içinde başka bir linke yani galeriye yönlendirdi. Başlık tam olarak aradığım bilginin yer aldığını ve maçların hangi kanalda yayınlacağını içeriyordu. Devam ettiğimde bu galeri 26 sayfadan oluşuyor ve birer cümlelik açıklamalar ile ilerliyor. Son sayfa ulaşmak için tüm galeriyi görüntülemeniz gerekiyor. 25 sayfa gereksiz bilgileri okuduktan sonra 26. sayfada şu açıklamayı okudum; kanal bilgisi henüz yok..Yapılan bu durum ilk olarak okuyucuya terbiyesizlik, sonrasında ise Google gözünde adil olmayan trafik bilgi sağlamak. Sonrasında sağladıkları bu ziyaretçi bilgisini reklam verenlere paylaşarak “bakın benim ziyaretçim sitede bu kadar süre kalıyor ve bu kadar sayfamı görüntülüyor, gelin size reklam satalım diyor.

Ben de bu siteyi Google’a nasıl şikayet edebilirim fikrinde yola çıkarak yazı haline getirerek diğer kullanıcıların bilinçlenmesini sağlamak istedim.

Spam Bildirimi Nedir

Google, arama kalitesinin yükseltmek için sürekli güncellemeler yapmaktadır. Bu güncellemeler teknik konular olduğu için son kullanıcılar tarafından pek bilinmez. Genellikle yaptığı yeniliklere resmi webmaster blogunda yer vermektedir. Türkçe versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz. Google, dizinine eklediği siteleri belirli zaman aralıklarıyla ziyaret ederek kontrol etmekte fakat dizininde milyonlarca site ve milyarlarca içerik bulunduğu için anlık olarak hepsini kontrol etmekte biraz gecikebiliyor. Bu durum karşında Google sizlerden destek bekliyor. Yönergelerine uymayan bir siteyi belirlediğinizde bunu bildirmenin en hzılı yolu aşağıdaki adresten bir Spam Bildirimi göndermek olacaktır.

https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport

Spam Bildirimi Nasıl Yapılır

Yukarıda bağlantısını verdiğim sayfaya giriş yaparak şikayet türüne uygun olan kategoriden devam ediniz. Bu kategorilere uygun bir şikayet türü bulamazsanız alt kısımda yer alan webspam bildir butonundan devam edin.

google spam bildirimi

Spam bildirimini yapabilmeniz için bir Google hesabına ihtiyacınız olacak. Çünkü Google bildirimlerin kimin tarafından yapıldığı bilgine bu şekilde ulaşıyor. Bildirimi tamamlandıktan sonra Gmail hesabınıza bildirimin alındığına dair bilgi maili ulaşmaktadır.

Search Console üzerinde giriş yaptığınız Spam Bildirim Formunda ilk olarak bildirmek istediğiniz sayfanın tam adresini giriniz. Burada önemli olan sitenin ana adresi yerine sorun tespit ettiğiniz tam adresi yazınız. Örnek adres açıklama kısmında yer alamaktadır. Sonrasında bu sayfaya hangi arama sorgusu ile ulaştığınız belirtiniz. Örneğin benim yaşadığım sorunun arama sorgusu; uefa avrupa ligi maçları hangi kanalda idi. Son olarak eklemek istediğiniz ek ayrıntı varsa buraya ekleyerek alt kısımdaki bildir butonundan işlemi tamamlayınız.

google spam bildirimi

İlginizi Çekebilir; 5 Adımda İleri Seviye Hesap Güvenliği

Google Webspam Report Tarayıcı Eklentisi

Chrome, Opera veya Yandex gibi tarayıcılar kullanıyorsanız Google tarafından hazırlanan Webspam Report uzantısı ile bulunduğunuz sayfaya hızlıca spam bildirimi sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki adreste yer alan eklentiyi tarayınıza kurmak ve yukarıda açıkladığımız adımları buradan da yapmak.

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-webspam-report-by/efinmbicabejjhjafeidhfbojhnfiepj?hl=tr

Google Arama Kalitesi Analitsti Fatih Özkösemen

Konunun içeriği ile alakalı son olarak Google Dublin ofisinde Arama Kalitesi Analitsi olarak görev yapan Türk mühendis Fatih Özkösemen‘den bahsetmek istiyorum. Kendisi bir süredir Google’da yaptığımız aramaların en iyi ve en alakalı içeriklerin bizlerle buluşmasını sağlamak için çalışmalarda bulunuyor ve bunlarla ilgili olarak Twitter hesabında paylaşımlarda bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda bir web sitesine vermiş olduğu röportajda yukarıda bahsetmiş olduğum konu hakkında da detaylı bilgilere yer vermiştir. Yazının tamamını bu adresten okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share