Instagram

5 Adımda İnstagram Hesap Güvenliği

5 Adımda İnstagram Hesap Güvenliği

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulaması olan instagram kişiler, markalar ve kurumlar tarafından oldukça yoğun bir kullanım oranına sahip. Bu sebeple de hesap güvenliği önem kazanıyor. Bu yazıda instagram hesap güvenliği üzerine temel ipucunu paylaşacağım.

Güçlü bir şifre belirleyin

En az altı rakam, harf ve noktalama işaretinin (! ve & gibi) birleşimini kullanın. Aynı şifreyi uzun yıllar kullanmayın. 6-12 ay aralıklarında güncellemeniz faydanıza olacaktır.

E-postanız güncel ve erişebilir olsun

Hesabınızı oluştururken girdiğiniz e-posta adresiniz sıklıkla kullandığınız bir adres olmadı. Bu e-postanızın güvenliğini de ayrıca sağlamanız faydalı olacak. Postalarınıza ulaşamadığınızda bu adrese bağlı sosyal medya hesaplarınızı kurtarmada sorun yaşayabilirsiniz.

Çift kimlik doğrulamayı aktif edin

Sosyal medya hesaplarınızda e-posta kadar olması gereken bir diğer bilgi telefon numaranızdır. Hesap kurtarma işlemlerinde e-postaya alternatif sunulmaktadır. Ayrıca günümüz teknolojilerin sunduğu güvenlik önlemlerinin başında gelen çift kimlik doğrulamayı mutlaka aktif edin. İlk defa giriş yapılacak cihaz yada tarayıcılarda telefonunuza gelecek doğrulama kodu olmadan girişlere izin verilmez. Şifreniz bilmediğiniz kişilerin eline geçse de giriş yapamazlar. Bu yöntem instagram hesap güvenliği konusunda önem bir adımdır.

instagram hesap güvenliği

Şifrenizi 3. parti uygulama yada sitelere paylaşmayın

Özellikle sizlere takipçi analizi gibi hizmetler vaat eden 3. parti uygulama yada siteler kullanıcı adı ve şifrenizi girmenizi isterler. Fakat girdiğiniz bilgiler uygulama/site yapımcıları tarafından görülebilir.

Bazı resmi ve güvenilir uygulamalar instagram api üzerinden hesabınıza erişim yetkisi isteyebilir fakat bunları instagram.com/accounts/manage_access/ adresi üzerinden kontrol ederek erişimlerini dilerseniz kaldırabilirsiniz. Fakat api kullanmadan giriş yaptığınızda kontrolü sizde olmaz ve erişime kapatamazsınız.

İlginizi Çekebilir; İnstagram Reklam Engelleme Çözümü

Başka cihaz ve tarayıcılar kullanırsanız mutlaka çıkış yapın

İnstagram hesap güvenliği konusunda son adım ise hesabınıza başka uygulama ve tarayıcılardan giriş yapma durumunuz olabilir. Böyle durumlarda kullanımınız bittikten sonra mutlaka çıkış yapın. Ayrıca giriş esnasında tarayıcı parolanızı kayıt etmek isterse kabul etmemiz gerekir.