Instagram

İnstagram Reklamları Engellemek Mümkün mü?

İnstagram Reklamları Engellemek Mümkün mü?

Günümüzde artık instagram reklamları engellemek mümkün değildir, çünkü Instagram‘ın gelirlerinin önemli bir kısmı reklamlardan elde edilir. Ancak, bu reklamları azaltmak veya belirli reklamları gizlemek için bazı yöntemler mevcuttur.

2019 yılında yayınladığım ve hala blogun en çok okunan yazıları arasında başı çeken Instagram Reklamları Engellemek yazımda opera gibi tarayıcıların reklam engelleme çözümleri o dönemlerde işe yarıyordu fakat aradan geçen zaman içerisinde kendini çok fazla geliştirdi ve girişte de belirttiğim gibi gelirlerinin büyük bir kısmını reklamlar oluşturduğu için artık tamamen engellemenin işe yaramadığını gördüm.

instagram reklamları engellemek

İnstagram Reklam Tercihlerinizi Yönetin

  1. Instagram uygulamasını açın ve profilinize gidin.
  2. Ayarlar menüsünü açın ve ‘Reklamlar’ seçeneğine gidin.
  3. Burada ‘Reklam Tercihleri’ne tıklayın ve reklamları azaltmak için hangi kategorileri veya reklamverenleri azaltmak istediğinizi seçin.

Neden Bu Reklamı Görüyorum?

Ayrıca, belirli bir reklamı gizlemek isterseniz, reklamın sağ üst köşesindeki üç noktalı simgeye tıklayın ve “Neden Bu Reklamı Görüyorum?” seçeneğini seçin. Bu seçenek size reklamın neden size gösterildiğini ve daha fazla reklam görmemek için nasıl tercihlerinizi değiştirebileceğinizi gösterir.

Reklamı Gizle

İlgi alanınızda olmayan veya çok sık karşınıza çıkan aynı reklamları tekrar görmek istemiyorsanız, reklamın sol üst köşesindeki üç nokta simgesinden “Reklamı Gizle” seçeneğini seçin. Ardından size 4 seçenek sunulur:

  1. Alakasız: İlgi alanınızdan çok uzak bir reklamsa bunu seçebilirsiniz. Birkaç reklamdan sonra artık bu konuda reklam görmeyeceksiniz.
  2. Çok sık görüyorum: Bazı reklam verenler geri dönüşü artırmak amacıyla aynı kişiye x gün aralıklarla reklamı tekrarlayabiliyor. Bunu seçerseniz aynı reklam artık tekrarlamayacaktır.
  3. Uygunsuz: Karşınıza çıkan reklamın uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız, bunu seçerek bildirimde bulunabilirsiniz.
  4. Bu reklamdan zaten bir ürün aldım: Bir reklamdan ürün aldıktan sonra algoritma benzer ürünlerin farklı reklam verenlerini karşınıza çıkarır. Eğer bunları görmek istemiyorsanız, bunu seçebilirsiniz.

Sonuç olarak, instagram reklamları engellemek tamamen mümkün olmayabilir, ancak belirli bir ürün veya hizmete ilgi duyduğunuzda ilgili reklamlar yine de görünebilir ve tercihlerinizi yönetebildikten sonra algoritma size daha iyi reklamlar sunacaktır. Belki ilerleyen zamanlarda Youtube Premium gibi reklamsız bir instagram görebiliriz.

Sizler instagram reklamları engellemek konusunda farklı çözümler bulduysanız yorumlarda paylaşabilirsiniz.