İş Zekası

En iyi iş zekası çözümleri

En iyi iş zekası çözümleri

Günümüzde kurumsal şirketler kullandıkları onlarca yazılım ile her dakika veri üretmektedir. Yığın veri yada ham veri olarak ifade edebileceğimiz bu bilgiler SQL veri tabanında tablolarda depolanır. Şirket çalışanlarının yada yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu raporlar bu verilerin aracılığıyla oluşmaktadır. Genellikle çoğu şirkette raporlar excel üzerinde oluşturulmaktadır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde raporlar zengin görselleştirme ve akıllı filtre özellikleriyle daha işlevsel hale gelerek iş zekası çözümlerini oluşturdu. Business Intelligence (BI) kelimesinin Türkçe karşılığı olan iş zekası ham veriyi işleyerek ihtiyaç duyulan şekilde kullanıcılara sunan araçlardır.

Oldukça kullanışlı ve kolay olan iş zekası programları genel olarak sürükle bırak yönetimiyle istenilen bilgi veri yada görsel olarak kullanıcıya sunma imkanı sunmaktadır. İş dünyasında en çok tercih edilen 5 iş zekası çözümüne aşağıda yer verdim. Bunların arasında benim kullanmakta olduğum ise Microsoft’un Power BI programıdır.

En iyi iş zekası çözümleri

Logo Mind Insight

Türkiye’nin önde gelen kurumsal yazılım şirketlerinden Logo Yazılım tarafından hazırlanan iş zekası çözümü Logo Mind İnsight veri görselleştirme konusunda oldukça başarılı bir programdır. Qlik Sense alt yapısını kullanan Logo Mind kurulum sonrasında database ile entegrasyon sağlandıktan sonra kullanıcılara oldukça kolay kullanım özellikleri sağlıyor. Genellikle kurulum ve entegrasyonlar logo çözüm ortakları tarafından şirketlere yapılmaktadır. Youtube üzerinde paylaşılan 30 dan fazla eğitim videosu ile programın tüm özelliklerini öğrenebilir yada logo çözüm ortağınızdan eğitim alabilirsiniz.

Veri tabanı tablolarınızdan oluşturacağınız views lar sayesinde raporlarınızı kolayca görselleştirebilir ve belirli zaman aralıklarıyla bilgilerin otomatik yenilenmesini sağlayabilirsiniz. İçerisinde satıştan satınalmaya, stok yönetiminden finans departmanına kadar üst yönetimin ihtiyacı olan birçok raporu hazır olarak gelmektedir. Dilerseniz sizlerde sürükle bırak yöntemiyle raporlarınızı oluşturarak verilerinizi görselleştirebilirsiniz.

Şuan için web taracıyı üzerinden çalışan Logo Mind İnsight için iOS ve Android uygulaması bulunmamaktadır.

logo mind insight

Power BI

Microsoft’un bulut tabanlı iş zekası çözümü olan Power BI kullanıcılarına oldukça geniş kullanım alanı sunmaktadır. Şirket içinde iş zekası programı olarak benimde kullamakta olduğum Power BI, aralarında SQL Server, Azure, Google Analytics, Access, Excel, Exchange, Facebook, MailChimp, Microsoft Dynamics, Active Directory, MySQL, SharePoint, XML gibi 60’tan fazla servis ile bağlantı kurarak veri görselleştirme fırsatı sunmaktadır. Power BI Desktop eski adıyla Power BI Designer programı sayesinde rapor tasarımları ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Fakat hazırlanan bu raporları paylaşmak ve yayınlamak için Pro ve Premium hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için kullanıcı başına aylık 30 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Öncesinde 2 aylık Pro deneme süreniz bulunmaktadır.

Paylaştığınız ve yayınladığınız raporları app.powerbi.com adresi üzerinden yönetebilirsiniz. Kurulumu ve entegrasyonu Logo Mind İnsight’a göre çok daha kolay ve basit olan Power BI’da raporlar hazırlarken içerisinde bulunan market aracılığı ile ek araçlar yükleyebilirsiniz. community.powerbi.com adresi üzerinden her konuda uzmanlardan destek alabilir ve rapor paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Uzmanların hazırladıkları farklı raporlar sizlere oldukça katkıda bulunmaktadır.

Power BI tercih etmemin sebebi iOS ve Android desteğinin bulunması ve kurum içi veri alt geçidi (gateway) sayesinde raporların yöneticler tarafından şirket dışında da kullanılabiliyor olmasıdır.

power bi

İlginizi Çekebilir; 5 Adımda İleri Seviye Hesap Güvenliği

Turboard

ODTÜ Teknokent’te geliştirilmekte olan yerli iş zekası çözümüdür. Turboard diğer iş zekası çözümlerinden farklı olarak yoğun veri kullanımının olduğu yerlerde bellek içi teknolojisi ile veriyi sabit disk yerine ön belleğine yazarak daha hızlı bir kullanım imkanı sunmaktadır. Tarayıcı üzerinde kullanılanbilen Turkboard aynı zamanda iOS ve Android versiyonları ile mobil kullanımı da bulunmaktadır.

Tüm veri tabanlarına bağlantı kurabilen uygulama yine kendine özel geliştirilen teknolojisi sayesinde sistem kaynaklarını tüketmeden hızlı bir entegrasyon sağlayabilmektedir. Dilerseniz şirketle ileşime geçerek demo talebinde bulunabilir ve belirli bir süre uygulamayı deneyebilirsiniz.

turboard

RaporPro

Şirketlerin dijitalleşen süreçleri sayesinde yöneticilerin anlık veriye ulaşmaları artık oldukça çok kolay ve düşük maliyetli hale geldi. Bu süreçlere küçük adımlarla giriş yapan kobileri hedef alan RaporPro bulut ortamında sunmuş olduğu iş zekasıçözümü sayesinde şirketlere ait finansal, üretim ve stok bilgisi gibi raporların listelenmesini ve bu raporların grafiksel olarak zaman ve mekan fark etmeksizin ister web ister mobil ortamda yöneticilere ulaştırmaktadır.

SQL Server, Oracle, MySQL, PostgreSQL, MongoDB ve Firebird gibi yazılım dünyasında önde gelen veritabanı uygulamalarına bağlantı sağlayabilirsiniz.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

raporpro

SQL Server Reporting Services

SQL Server ile birlikte gelen rapor servisi ilave bir yazılıma ihtiyaç duymaz. Diğer programların aksine direk SQL sunucunuz üzerinde bulunan tablo ve sorgulardan çalıştığı için oldukça hızlı raporlar oluşurabilirsiniz.

Hazırladığınız bu raporları yine şirket içinde web servisleri aracılığıyla paylaşabilirsiniz. SSRS olarak kısaltabileceğimiz servisi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği ek maliyetinin olmamasıdır.  Fakat kurulumu ve kullanımı diğer programlara göre daha karmaşık ve zordur. Bilgi teknolojileri ve sistem uzmanları tarafından kullanılabilecek seviyededir. T-SQL bilgisi gerektiren SSRS için Visual Studio bilgisine sahip olmanız gerekir.

ssrs

SAP İş Zekası

İş dünyasının en gelişmiş kurumsal yazılımlarından birisi olan SAP tarafından hazırlana iş zekası çözümüdür. İşiniz hakkında hızlı ve doğru öngörüler elde etmenize ve bu öngörülere dayanarak yeni süreçleri ve uygulamaları implemente etmenize yardımcı olabilmektedir. Veri görselleştirme ve analizi, gösterge tabloları (dashboard) ve rapor özellikleriyle şirket içi dijital dönüşüme katkı sağlamaktadır.

İş hayatım boyunca Logo Yazılım ve Microsoft ürünlerini kullandığımdan SAP programını hiç kullanma fırsatım olmadı. Bu yüzden program hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.

sap is zekasi

2 Comments

  • Güzel

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir