Android

Samsung Orjinal Rom – Firmware Yükleme Adresleri 2022

Samsung Orjinal Rom – Firmware Yükleme Adresleri 2022

Kullanmakta olduğunuz Samsung marka telefonlarda bazı zamanlar tekrardan yazılım yüklemeniz gerekebilir. Derlediğim bu adreslerde samsung orjinal rom‘lar güncel olarak yer almaktadır.

Firmware ve Rom Nedir ?

Firmware Android işletim sistemi yani kök yazılımıdır. Windows işletim sistemi gibi. Google tarafından geliştirilen firmware Android cihaz üreticilerine dağıtılır ve bu üreticiler de firmware’in açık kaynak kodlu olmasından dolayı kendi geliştirme ve değişikliklerini yaparak cihazların içerisine yüklerler. Kök yazılımın üzerine yapılan ekleme, değişiklik gibi işlemler sonucu ortaya çıkan yazılıma da Rom denir. Samsung, LG, Sony, HTC, Huawei gibi Android cihaz üreticileri kök yazılım üzerinde kendi geliştirmelerini yaparak kullanıcılara sunarlar. Sonrasında bu romlara yaptıkları güncellemeleri OTA adı verilen ve Türkçe karşılığı şebeke üzerinden güncelleme aracılığı ile cihazlara ulaştırırlar. OTA üzerinden güncelleme alabilmeniz için cihaz üreticisinin sunduğu orjinal yazılımı kullanmanız gerekir. Geliştirici topluluklarının hazırladıklar ve Custom Rom adı adı verilen ve üzerinde bu topluluklar tarafından değişiklikler yapılmış romlar güncelleme alamaz. Ayrıca orjinal yazılımın üzerine Custom Rom yüklemek cihazı garanti dışında bırakır.

Samsung Orjinal Rom ve Firmware Öğrenme

Samsung hizmete açmış olduğu guncelmiyiz.com adresi ile cihazınızın ilk lansmanında kullanılan yazılım bilgisi ile şuan yayınlanan en güncel yazılım bilgisini sizlere sunmaktadır. Ayrıca bu site üzerinden güncel haber, duyuru ve ipuçlarını bulabilirsiniz.

Samsung Orjinal Rom

İlginizi Çekebilir; Custom Binary Blocked By Frp Lock Çözümü

Samsung Orjinal Rom – Firmware – Yazılım Yükleme Adresleri

Bu adreslerin hepsinde çalışma mantığı aynıdır. Samsung’un tüm cihazlarının bir model numarası vardır. Bunu Ayarlar seçeneklerinin en altında yer alan Telefon Hakkında bölümünden öğrenebilirsiniz. Örneğin benim telefonum Galaxy S8+ ve model numaram SM-G955FD. Aşağıdaki web sitelerinin arama bölümlerine model numaranızı yazdıktan sonra önemli olan konu ülke seçimi yapmanızdır. Filtrelerden select country bölümünü açarak Turkey seçerek en son yayınlanan yazılımı indirmelisiniz. Dosya boyutları yüksek olduğu için websiteleri indirme hızını düşük tutuyorlar. Eğer çok hızlı bir şekilde indirmek istiyorsanız ücret ödemeniz gerekecek.

Alternatif 1: SamMobile

Alternatif 2: Samsung-Firmware.org

Alternatif 3: Updato

Alternatif 4: SamSony

Samsung Orjinal Rom – Firmware – Yazılım Nasıl Yüklenir ?

Eğer orjinal dosyanızın indirme işlemi tamamlandıysa yükleme kısmına geçebilirsiniz. Bunun için Samsung Odin programının son versiyonunu bu adresten indirip bilgisayarınızda hazırda tutun. Yükleme işi çok uzun detaylara sahip olduğu ve konumuz sadece orjinal yazılımların indirme adresleri olduğu için bunu daha önce donanım haber’de yayınlanan bir yazıya link olarak vereceğim.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir